Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
zdrowie i choroby nieruchomości na mapie
''Anna Karenina''

''Anna Karenina''

''Anna Karenina'' - Lew Tołstoj

Gdy jestem chora i leżę w łóżku, to mam wtedy czas na dwie rzeczy: na przemyślenia i na czytanie książek. Do tej książki zabrałam się raczej niechętnie, ale ponieważ nie miałam akurat żadnej innej lektury więc ta musiała mi wystarczyć. Już po kilku kartkach zostałam przesiąknięta klimatem tej powieści i atmosferą tamtych czasów - mówiąc krótko książka mnie ''wciągnęła''.

W trakcie czytania wzbudzała we mnie różne emocje: od zachwytu do niechęci, od spokoju do irytacji, od radości po smutek... Inna epoka, inne obyczaje, inni ludzie - zawsze ta sama miłość... Miłość, która wyzwala tyle emocji. Pod jej wpływem zachowujemy się wbrew logice i panującym normom, wbrew wszystkiemu... Dla miłości jesteśmy w stanie poświęcić bardzo dużo, a niekiedy wszystko, co do tej pory było ''naszym całym światem''. Pytanie tylko brzmi: czy warto? Ale na to już każdy musi sobie odpowiedzieć sam.

''...Wroński wszedł za konduktorem do wagonu i przy wejściu do przedziału zatrzymał się, aby przepuścić wychodzącą damę. Jedno tylko przelotnie rzucone spojrzenie na jej powierzchowność wystarczyło Wrońskiemu, by instynktem światowca zaliczyć ją do najlepszego towarzystwa. Powiedział ''pardon'' i już miał iść dalej, gdy poczuł, że musiał raz jeszcze na nią spojrzeć. (...) Obejrzał sie i zobaczył, że ona również odwróciła głowę: spojrzenie jej błyszczących szarych oczu, które od niezwykle gęstych rzęs wydawały się ciemne, zatrzymało się na jego twarzy przyjaźnie i z uwagą, jak gdyby wyrażając uznanie, i natchnienie...'' (fragm. książki)

(3 października 2006)

17 lipiec 2014 15:33 [Powrót] Komentuj